Mobilmenü

Kaimyninės demokratijos nėra pasirengusios karinei Rusijos agresijai - EP gynybos ekspertas (Interview with Karl von Wogau in Lithuanian)


Vilnius, rugpjūčio 26 d. (BNS). Rusija buvo gerai pasirengusi karinei operacijai Gruzijoje, o rytinės Europos Sąjungos valstybės tokioms rusų atakoms nėra pasiruošusios, įsitikinęs Europos Parlamento (EP) Saugumo ir gynybos pakomitečio pirmininkas Karlas von Wogau (Karlas fon Vogau).

"Įvykiai Gruzijoje parodė, kad rusai jiems buvo labai gerai pasirengę. Karinei operacijai įvykdyti jiems pakako trijų dienų. O (kaimyninės - BNS ) demokratijos nėra pakankamai pasirengusios. Nuo šios vietos mums reikia pradėti daryti išvadas", - BNS sakė Lietuvoje antradienį viešėjęs K.von Wogau.

Pasak jo, pastarieji įvykiai Gruzijoje nelieka nepastebėti šiuo metu vykstant diskusijoms dėl būsimosios ES saugumo strategijos.

"Manau, kad įvykiai (Gruzijoje - BNS) taip pat parodo, kad būtina užsitikrinti, jog ES ir NATO bendradarbiavimas taptų glaudesnis. Tokiu metu nebelieka laiko anksčiau svarbiais laikytiems klausimams kaip, pavyzdžiui, apie taisykles, kaip NATO ir ES turėtų keistis konfidencialiais dokumentais", - sakė gynybos ekspertas.

K.von Wogau teigimu, EP ruošia deklaraciją, kurios bus reikalaujama, kad taikos palaikymo misijoje Gruzijoje ES dalyvautų, kaip bendras vienetas, o ne atskiros Bendrijos šalys.

"Mes ruošiame dokumentą. Vienoje dalyje bus sakoma, kad mes reikalaujame, jog Europos Sąjunga veiktų kaip bendras vienetas, kai pagaliau bus suorganizuota taikos palaikymo misija Gruzijoje. Yra galimybė, kad šioje taikos palaikymo misijoje ES atstovaus atskiros jos narės, tačiau, aš manau, to nepakaktų. Būtina pademonstruoti, kad už šios misijos stovi visa ES. Todėl jos (misijos - BNS) oficiali forma turėtų būti tokia, kad išreikštų ES saugumo ir gynybos politiką. Stebėtojai ar kariai ją turėtų vykdyti po ES vėliava", - kalbėjo Europarlamento atstovas.

K.von Wogau sakė, jog dar prieš įvykius Gruzijoje suplanuoto vizito į Lietuvą pagrindinis tikslas buvo aplankyti ES pakraščiuose esančias šalis ir pažiūrėti, kaip saugomos išorinės Bendrijos sienos, tačiau konfliktas Pietų Kaukaze vizito darbotvarkę pakeitė.

"Žinome, jis (konfliktas - BNS) pakeitė darbotvarkę ir diskusijas. Nes dabar yra laikas, kai reikia europinio solidarumo. Daugelis iš mūsų tarpo Rusijos mešką buvo ėmę laikyti prijaukintu gyvūnu, kuris nekelia jokios grėsmės. Jie keičia šią poziciją. Aš tikiuosi, kad ES bus daugiau vieningumo", - sakė EP gynybos ekspertas.